19 Mayıs 2012 Cumartesi

Bir Tuz Hikayesi....


Geçen gün yemek yerken daha önceden aklıma gelen bir yazı üzerine masanın üzerinde duran tuz poşetini elime aldım ve incelemeye başladım. Aklıma gelen makalenin konusu kısaca evimizde hemen her yemeğimize kattığımız tuzların imalatı sırasında rafine edilirken daha sonradan topaklanmaması için içerisine potasyum siyanur denilen maddenin katıldığı ve bu maddenin de bildiğimiz zehir olan siyanurun bir türevi olduğundan bahsetmekteydi. hatta bu tuzun kullanımı Türk gıda kodeksinde uygun olarak yer alsa da bırkaç yıl içinde veya en geç on yıl içinde bu tuzu surekli tüketen insanların aşırı zehırlenme nedeni ile öleceği belirtilmekteydi.

Buraya bir mim koyarak konuya devam etmek istiyorum.

Düşünsenize her gun hemen her yemegimize mutlaka pişerken tuz atarız. hhatta bağzılarımız sofrada yerken de Rafine (!), İyotlu (!), Sağlıklı(!) tuzu yemeğine katmakta. bunlardan biri de benim eşim. çoğu zaman daha tadına bakmadan tuz atar yemeğine. Hal böyle iken ülkemizde tuz kullanımının azaltılmasına yönelik kampanyalar başlamak üzere, bu kampanyaların en buyuk nedeni tuzun sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri olmasından dolayı tuz kullanımını kişi başına azaltmayı amaçlamaktadırlar... evet güzel bir uygulama, ancak bu günlerde Sayın Ahmet Maranki bir açıklama yaptı . TUZU KESERSENİZ CİNSELLİKTEN KESİLİRSİNİZ mealide bir yazı idi.

bu kampanyalar öncesinde size tuzun insan iin gerekliliği ve Sayın Ahmet Maranki nin açıklamalarını bulup okumnızı isterim.

Evet gelelim mim koyduğumuz yere...

Hepimiz tuzluğun içerisinde topaklanan tuza tuzluktan akmayınca sınır oluruz. ve bu topaklanmayı önlemenin bir yolunu bulmaları güzel tabiki . Ancak "Beyzadelerin" bulduğu yol a dikkatinizi çekerim tuzun içerisine POTASYUM SİYANUR koymak yani her damla rafine, sağlıklı, iyotlu, masum tuzumuzla damla damla zehirlenmek, bu zehirin dozu az olduğu için hissedilememekte ancak sık kullanımında şiddetli ve uzun süre geçmeyen yorgunluk, baş ağrısı v.s ve en sonunda on veya yirmi yıl içinde ölüm.

bir düşünsenize yaşınız 20 ve bu tuzları almaya başladınız yaş 40 ve bir nedenle amma kanser olmuşsunuz amma kalp krizi hiç bir zaman gerçek suçlu bulunamadan ölüyorsunuz.

ya çocuklarımız veya bu konudan bahsettiğim bir arkadaşımın dediği gibi hadi biz kullanmayalım ya hazır gıda tukettiğimiz yemekhaneler , lokantalar, restorant lar bunlardan nasıl sakınacağız...

Evet dostlarım bunlardan hiç bir şekilde sakınamayacağız.

Kendi tuz silolarındaki biriktirdikleri tuzlar topaklanmasın artı maliyet çıkarmasın diye içine siyanur katan tuz imalatçıları da bundan memnun. farkında olmasalar da iyi niyetlerinden şuphe etmediğim yiyecek sektörü de tuzlarının topaklanmmamasından memnun.. Hiç kimse farkında olmasa da bedeli hayatımız..


Bu yazıma ilham veren masamın üzerindeki tuzun içeriğine baktığımda hemen dikkatimi birşey çekti.. E536
Ben bu madde için kısaca bilgiyi buraya aktarıp bu içerige sahip evimde bulunan tuzun adını ve partı numarasını açıklayıp konuyu kapatıyorum ve sizlerin bu maddelere duyarlı olmanızı tavsiye ediyorum.

Önemli not : Bu blogdaki paylaşımlarım ile kimseyi veya hiçbir markayı karalamak gibi bir niyetim yok. bu ürünler bizzat satın alarak kullandığım ve bu esnada dikkatimi çeken ürünler olup numune bazında ürünlerin ambalajını da elimde tutmaktayım

E-kodu nedir?
Her gıda katkı maddesine Avrupa Birliği tarafından verilen özel tanıma kodu. EC kodu olarak da bilinmektedir. 


Gıda katkı maddelerinden istenilen özellikler nelerdir?
Gıdaya katılacak katkı maddesi insan sağlığı açısından güvenli olmalı, ancak izin verilen gıdalara ve izin verildiği miktarda katılmalıdır. Katkı maddesi gıdanın bir bileşeninin etkisini azaltmamalı, bir bileşen ile reaksiyona girip yeni ürünler meydana getirmemeli, bir ürünü olduğundan daha taze ve daha ustun göstermemelidir.

 
E536 Potassium ferrocyanide kömür gazi üretimi alt ürünü. düşük zehirli

 

Kullanılan ürün BİLLUR TUZ / net 750 gr poşet / parti no 12 03 12 53 

birde hep kötülemiş olmayayım işte size 80lerden bir reklam

http://tekrar.net/80-039lerden-billur-tuz-reklami-366255521.html